SK

MEDICÍNSKY

PORTÁL

online vzdelávanie na mieru

Dištančné medicínske
vzdelávanie a informácie
pre širokú verejnosť

down icon

September:

Salamandrové dni

Obrázok mesiaca

V dňoch 7. až 9. 9. 2023 sa na Námestí sv. Trojice v Banskej Štiavnici uskutočnia každoročné Salamandrové dni. Ide o tradíciu mestských slávností, ktorú začali študenti Baníckej akadémie. Už takmer 30 rokov sa konajú každoročne. Pozostávajú z historického sprievodu, hudby, jarmoku a inej zábavy. Tento rok sa môžete tešiť na bazár, prehliadku tajchov, burzu minerálov, prehliadku bane Starovšechsvätých, aktivity pre deti a banské lokomotívy v skanzene. Vrcholom programu bude už tradične salamandrový sprievod.

Názov salamandrového sprievodu je odvodený od pohybu salamandry škvrnitej. Napodobňujúc jej pohyb prechádza sprievod z jednej strany ulice na druhú, čo pri osvetľovaní dobovými svietidlami vytvára pôsobivé divadlo. V sprievode sa pohybuje 580 postáv, ktoré znázorňujú hlavne prácu a život obyvateľov mesta.

Na čele sprievodu kráča pastier s pomocníkmi, ktorý na rukách nesie jaštericu. Predstavujú povesť o objavení pokladov štiavnickej zeme, zlata, striebra na ťažbe ktorých bola terra banensium, zem baníkmi osídlená.

Viac informácií nájdete na: Salamandrové dni 2023 - Supervulkán Štiavnica (supervulkanstiavnica.sk)

Berlina, s.r.o. | Tichá 31 | 811 02 Bratislava | +421 2 207 835 55 | medicinskyportal@berlina.sk

Späť

Tento web používa súbory cookies. Viac o súboroch cookies » tu «. Zásady spracovania a ochrany osobných údajov spoločnosti Berlina, s.r.o. » tu «. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.