SK

MEDICÍNSKY

PORTÁL

nové komunikačné štandardy

Dištančné medicínske
vzdelávanie a informácie
pre širokú verejnosť

down icon

Máj:

Snadná cesta jak přestat kouřit - Carr Allen

Obrázok mesiaca

Tipom pre vás na mesiac máj je zaujímavá a úspešná knižka. Inšpiráciou pre nás bol Svetový deň bez tabaku, ktorý si pripomíname každý rok 31. mája.

Svetová zdravotnícka organizácia (2014) udáva, že cigarety fajčí viac ako 1 miliarda ľudí, čo je takmer 20% svetovej populácie. Asi 800 miliónov týchto fajčiarov sú muži. „Neexistujú nenapraviteľní fajčiari“. Týmto výrokom zahajuje Allen Carr svoju senzačnú metódu odvykania závislosti na nikotíne. Kniha Snadná cesta jak přestat kouřit konfrontuje čitateľa s neľahkou situáciou pokusov skoncovať raz a navždy s fajčením. Carr poskytuje rady, ako prekonať fyzickú aj psychickú závislosť na cigarete vďaka premene vnútorných postojov. Kniha sa pozerá na fajčenie ako na jeden z typov drogovej závislosti a odhaľuje množstvo mýtov a falošných predstáv, ktorými je cigaretový rituál opradený. Krok po kroku presne vystihuje, kde sú slabiny odvykania, a vysvetľuje, prečo je tak ťažké dostať sa z toho kola von, aj keď je nikotínová závislosť vcelku ľahko odbúrateľná.

Úryvok z úvodu:

„(...) Měl jsem ovšem pochybnosti, zda by tato metoda měla být vydána v knižní podobě. Poptával jsem se kolem sebe a odpovědi nebyly právě povzbuzující: "Jak by mi mohla nějaká kniha pomoci přestat? Jediné, co potřebuji, je silná vůle!" nebo "Jak by mohla kniha pomoci od strašných odvykacích příznaků?"

Je těžké zbavit kuřáka strachu přestat kouřit, když nepřečetl tuto knihu až do konce. Ale jak by měl dokázat přečíst celou knihu, když se předtím nezbavil strachu přestat kouřit? Klasická otázka: Co bylo dřív - slepice, nebo vejce? (...)

Z hloubi srdce věřím tomu, že vy, až budete číst tuto knihu s vstřícným postojem a uposlechnete jejích rad, v krátké době pocítíte obrovskou radost z toho, že jste se skutečně osvobodili ze závislosti na nikotinu.“

Allen Carr (2. septembra 1934 - 29. novembra 2006) bol britský odborník na odvykanie od fajčenia. Založil sieť kliník, ktoré liečia fajčenie jeho metódou EasyWay. Do roku 1983, ako prestal fajčiť, fajčil 33 rokov, v posledných rokoch až 100 (!) cigariet denne. Prvýkrát svoju knihu vydal v roku 1983. Kniha slávila senzačné úspechy. Nasledovali ďalšie a ďalšie vydania, posledné v roku 2015. Medzi známych ľudí, ktorý pomocou Carrovej metódy prestali fajčiť, patrí napr. americká herečka Anjelica Huston či Sir Anthony Hopkins.

 

Počet strán: 154

Doba čítania: cca 2 hodiny

Berlina, s.r.o. | Tichá 31 | 811 02 Bratislava | +421 2 207 835 55 | medicinskyportal@berlina.sk

Späť

Tento web používa súbory cookies. Viac o súboroch cookies » tu «. Zásady spracovania a ochrany osobných údajov spoločnosti Berlina, s.r.o. » tu «. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.