Svetový deň nepočujúcich sa oslavuje každú poslednú septembrovú nedeľu, tento rok pripadá na 25. septembra. Je to sviatok, ktorý upozorňuje na práva nepočujúcich na celom svete a vyzýva rôzne organizácie, aby začali tieto práva dodržiavať. Na Svetový deň nepočujúcich sa zvyšuje povedomie o požiadavkách nepočujúcich. Zdôrazňuje tiež dôležitosť posunkovej reči nielen pre nepočujúcich, ale aj pre ostatných ľudí.

Ako tento deň vznikol?
Svetový deň nepočujúcich vznikol v roku 1958 prostredníctvom Svetovej federácie nepočujúcich. Sviatok pripadá na nedeľu Medzinárodného týždňa nepočujúcich a Medzinárodného dňa posunkových jazykov, čo je posledný septembrový týždeň. Svetový deň nepočujúcich je sviatok, ktorý vyzýva vlády, mimovládne organizácie, filantropov a všeobecnú spoločnosť, aby podporili komunitu nepočujúcich.
Tento deň upozorňuje na úspechy nepočujúcich ľudí na celom svete. Vytvára tiež povedomie o strastiach, ktorým čelia nepočujúci ľudia a zdôrazňuje význam posunkového jazyka pre širokú verejnosť. Cieľom tejto iniciatívy je pomôcť nepočujúcim ľuďom a ich komunitám, nájsť si svoje miesto v spoločnosti.
Vďaka tomuto dňu, sa mnohí ľudia začali zaujímať o problematiku, pomoci nepočujúcim sa lepšie začleniť do spoločnosti. Táto iniciatíva tiež pomáha vytvárať povedomie o strate sluchu. Zistilo sa, že mnohým ľuďom hrozí trvalá strata sluchu, ktorej sa dá veľmi ľahko predísť. Organizácie ako Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Organizácia Spojených národov (OSN) sú veľmi znepokojené otázkou straty sluchu a vyjadrili svoju podporu Svetovej federácii nepočujúcich. Je to tiež deň, na vytváranie povedomia o niektorých nebezpečných zlozvykoch, ktoré môžu ľahko viesť k strate sluchu.

Čo všetko môžeme spraviť pre nepočujúcich?
To, že je niekto nepočujúci, neznamená že k ním máme byť bezohľadný alebo ich nejako odsudzovať, či stigmatizovať... Úlohou celej našej spoločnosti by malo byť zabezpečiť, aby sme sa snažili pomôcť plnohodnotne zapojiť nepočujúcich do našej spoločnosti a zároveň rešpektovali ľudí so zdravotným postihnutím.
Najmä s deťmi ktoré nepočujú, musíme rozprávať jasne a zreteľne, nesmieme sa báť používať aj rozvinuté vety, pretože to môže pomôcť posilniť ich jazykové schopnosti. Deti sa učia plynule a rýchlo, môžu si ľahko osvojiť nové zručnosti. Keď sa rozprávame s nepočujúcim dieťaťom, používanie posunkovej reči, popri tom ako rozprávate môže pomôcť pri zlepšovaní jazykových schopnosti dieťaťa.
Ak hovoríte priamo s nepočujúcou osobou, ktorá ovláda čítanie z pier, jasný pohľad na vašu tvár a ústa, im môže pomôcť porozumieť vašej reči.
Posnažte sa zapájať nepočujúcich v sociálnych situáciách, ako napríklad v práci, pri posedení s priateľmi.
Keď máte pochybnosti, skúste sa opýtať čo daný človek potrebuje. Nepredpokladajte, že každý nepočujúci, s ktorým sa stretnete, komunikuje rovnakým spôsobom.
Zaujímavá otázka na záver, v akom jazyku rozmýšľajú ľudia ktorí sú od narodenia nepočujúci?
To či sme počuli, po narodení, nejaké slová alebo hovorenú reč, môže ovplyvniť to akým spôsobom človek myslí. Či človek myslí pomocou slov alebo obrázkov.
Mnoho ľudí, ktorí sa narodili nepočujúci, nikdy nemalo možnosť počuť hovorenú reč. Preto je veľmi nepravdepodobné, že môžu myslieť aj pomocou nám prirodzenej hovorenej reči. Namiesto toho využívajú vizuálne formy komunikácie, budú teda myslieť pomocou obrázkov, znakov, symbolov. Otvára sa preto nový svet na komunikáciu pre nás pre všetkých. Len je treba mať otvorenú myseľ a aj srdce.